İnternetteki Değerlendirmelerden Psikiyatrist Seçebilir miyiz?

23 Nis, 2024 | Prof. Dr. Oğuz Berksun | No Comments

İnternetteki Değerlendirmelerden Psikiyatrist Seçebilir miyiz?

internette algımız

ELBETTE !

Günümüzde bir hekimin nitelikleri, insani vasıfları, tarzı konusunda internet üzerinde pek çok bilgi, değerlendirme ve yorum bulmanız mümkündür. Ancak kin, nefret içeren, ticari ve mesleki itibarsızlaştırma maksatlı, rekabet amacı güden veya sahte haber mesaj ve yorumları görüp ayıklayabilmeniz gerekir. Bunların dışında özgürce yapılan, “ısmarlama” ve sahte olmayan olumlu veya olumsuz değerlendirme, mesaj ve yorumların hepsi değerlidir. Psikiyatristin eğitimine ve bilimsel niteliklerine ilişkin bilgileri değerlendirmek nispeten daha kolaydır. Ancak hekimin pratiği, insani vasıfları, tarzı konusunda yapılan yorumların daha dikkatli değerlendirilmesi gerekir.

Elbette her psikiyatrist her hastaya iyi gelmeyebilir. Bu son derece normaldir. Her psikiyatristin insani vasıfları, tarzları, ilişki kurma biçimleri her insan gibi farklı olabilir. Bu farklılığa ilişkin olumlu veya olumsuz geri bildirimler ister istemez yapılacaktır. Bir hekimin her hastadan tam puan alması size inandırıcı gelebilir mi? Bu imkansız olsa gerek. İnternet üzerinde bir hekim için olumsuz yorum, mesaj, değerlendirmeleri de görmeniz çok doğaldır. Olmalıdır da.

Sonuçta bu olumlu veya olumsuz yorumlar bir gün yapay zeka teknolojisindeki gelişmelere parelel olarak hastaların ve psikiyatristlerin çok uygun eşleşmelerinin yolunu açacaktır. Hekimlerin de kendilerini geliştirmesine katkıda bulunacaktır. O gün gelene kadar sizler (ve bizler) bunu kendimiz yapmak zorunda kalacağız.

Tüm yorumlar hatta fesatlık ve yönlendirme içerenler, sırf puan düşürme maksatlı olanlar, hırsla yazılanlar, iftira ve hakaret içerenler, bile dikkate alınmalıdır; toplamından bir sonuç çıkarmak size kalmış. Olumsuzdan olumsuz bir sonuç çıkarılabileceği gibi olumlu bir yorumdan olumsuz bir sonuç da çıkarılabilir, mesela size samimi gelmez, olumsuz bir yorumdan o hekim için olumlu bir sonuca da ulaşabilirsiniz. Çıkardığınız sonuçlar hem sizin hem psikiyatristlerin işini kolaylaştıracaktır. Mesela eleştirilen özellikler size anlamlı ve önemli geliyorsa o psikiyatriste gitmeyin. Çünkü sonuçta psikiyatristle kurulan ilişki diğer branşlardan biraz daha derinliği fazla olan bir ilişkidir. Aksi bir tutum her iki tarafı da yorar ve tedaviden iyi sonuç alınmasını engelleyebilir. Mesela bana kendinizle, olumlu veya olumsuz yanlarınızla yüzleşmeniz zor geliyorsa gelmemelisiniz.

Psikiyatiristinizin nasıl bir insan, nasıl bir profesyonel olması gerektiğine ilişkin kriterleriniz olsun ve psikiyatristinizi kendi kişilik özelliklerinize göre seçin. Bu sizin hakkınız. Gerisi şansa kalmış 🙂